The Cyrix Li-Charge 12/24V-230A battery coupler from Victron Energy (MPN CYR010230430) for 12V and 24V LiFePO4 batteries. It can operate at a maximum current of 230A and is, among other things, an ideal addition to the VE.Bus BMS as a battery switch for loads that the VE.Bus BMS cannot switch independently.
Function of Cyrix battery couplers in general
How the Cyrix Li-Charge 12/24V 230A works
The Cyrix Li-Charge 12/24V-230A connects a battery charger with a delay time of 3 seconds:
  • when the "Charge Disconnect" output of the VE. Bus BMS is high and
  • if it measures 13.7 V (or 27.4 V or 54.8 V) or more at its battery charger connection and
  • if it measures 2 V or more at its battery terminal (the Cyrix remains open when it is not connected to the battery ).
The Cyrix Li-Charge switches off immediately when its control output reaches the "free floating" (open circuit) state, indicates cell overvoltage or cell overtemperature. In general, a cell overvoltage alarm is reset shortly after the charging process has stopped. The Cyrix then reconnects the charger. After two attempts to reconnect the device at 3-second intervals, this delay time is extended to 10 minutes. Whenever the battery voltage is below 13.5 V (or 27 V or 54 V), the Cyrix switches off with a delay time of 1 hour.
Note 1: If the discharge current is equal to 0 or if there is only a very low discharge current, the Cyrix does not switch off shortly after the charger and/or the disconnect switch has been switched off because the battery voltage remains above 13.5 V. Note 2: If the output of the battery charger immediately rises back to 13.7 V or more after the Cyrix has switched off, the Cyrix switches back on after a delay of 3 seconds.
important technical features
  • Manufacturer part number: CYR010230430
  • Continuous current and shutdown current: 230A
  • for 12V and 24V battery voltage
Cyrix-Li-Charge as the perfect complement to VE.Bus BMS
Scope of delivery:
Ambient temperature: -20°C - +50°C
Category name: Battery coupler
Humidity: max. 90 %, non-condensing