The Smart Cube DC Charger from Haier (MPN: HEVDC-25S2C5) is a bidirectional DC/DC system that is extremely powerful and versatile for use with electric cars. The charger has a maximum charging capacity of 25 kW. The charger is equipped with a European standard DC charging plug and enables both charging and discharging of batteries in electric vehicles. It works exclusively with the high-quality inverters (energy controllers) of the HH1P and HH3P series, as well as the battery modules from Haier. This provides you with particularly efficient and reliable energy management. With the included 5 m charging cable, every connection and installation is a breeze.
Product highlights
  • Bidirectional and automatic charging
  • Intelligent load management
  • V2X-capable technology
  • Charging with 100% solar power
  • Remote maintenance option
  • Plan and monitor charging processes
  • Compatible with popular electric cars
  • Haier Smart Cube app usage
  • LED display
  • 3-year manufacturer's warranty
V2X-enabled technology and protective functions
Haier Smart Cube app
Technical data
  • Max. charging power: 25kW
  • Max. discharge power: 25 kW
  • Charging voltage: 150-1000V
  • Max. charging current: 80A
  • Charging plug: CCS2
  • Storage temperature: -40°C to +70°C
  • Operating temperature: -30°C - +60°C
  • Charging cable connection: 5m
  • Cooling: regulated active cooling
  • Communication: LED, RFID, app
  • Protection class: IP66
  • Weight: 40 kg
  • Dimensions: 700 x 270 x 260 mm
Scope of delivery:
1x Haier EV DC charger for electric cars HEVDC-25S2C5
Cable length: 5m
Charging voltage: 150-1000V
Cooling: Geregelte aktive Kühlung
Manufacturer: Haier
Operating temperature range: -30°C - +60°C
Protection type: IP66
Special feature: Ferndiagnose
Weight: 40 kg
max. charging current: 80A