The Growatt SPH4000TL3 BH-UP hybrid inverter is a state-of-the-art solution for solar projects. With intelligent load management, a wide battery voltage range of 100-550 V, and a VPP interface, it offers flexibility and efficiency. The inverter supports solar systems with an output of up to 6000 W and enables an uninterrupted power supply. With these features, the SPH4000TL3 BH-UP is the ideal solution for flexible and reliable solar systems.
about the SPH4000TL3 BH-UP inverter
  • 100% three-phase asymmetric output
  • Intelligent power control at phase level
  • Wide battery voltage range 100-550 V
  • UPS function with 10 ms switchover time
  • VPP interface
  • Scalable system configuration
  • DC/AC Type II SPD
  • DC/AC ratio up to 1.5
  • Two MPP trackers (maximum power point)
  • Intelligent load control via dry contact
Hybrid inverter
Operating modes – Configurable depending on system requirements
Online mode
Backup mode:
Maximum Power Point Tracking
Intelligent load management
Growatt monitoring platform
The following Shine options are compatible with the SPH series:
  • ShineWiFi-X
  • ShineLink-X
  • Shine4G-X
  • ShineMaster
Technical data
  • Recommended module power: up to 6000 W
  • Max. DC voltage: 1000V
  • Start-up voltage: 120 V
  • MPPT voltage range: 120-1000 V/600 V
  • Battery voltage range: 100–550 V
  • Max. charging/discharging current: 25 A
  • Continuous charging/discharging power: 4000 W
  • AC rated power: 4000 W
  • Max. apparent power: 4000 VA
  • Max. AC output power: 4000 W
  • Max. output current: 6.1 A
  • AC rated voltage range: 230/400 V (310~476 V)
  • AC mains frequency range: 50/60 Hz (45Hz-55Hz/55Hz-65Hz)
  • Enclosure rating: IP65
  • Maximum efficiency of 97.6%
  • Dimensions: 505 x 453 x 198 mm
  • Weight: 30 kg
Scope of delivery
1x Growatt SPH4000TL3 BH-UP inverter
Note on Growatt inverters when used with batteries
Ambient temperature: -25°C - +60°C
Category name: Inverter
Display: LCD + LED
Frequency range: 50 Hz or 60 Hz
Humidity: max. 100 %
Manufacturer: Growatt
Protection type: IP65
Rated output voltage: 230 V